Ansök om plats i sommaröppen verksamhet; förskola och fritidshem

Den här tjänsten kräver inloggning
LÄS MER

Sommaröppen verksamhet

Våra förskolor och fritidshem har ordinarie verksamhet under största delen av året. Under några veckor på sommaren, i år veckorna 28-32, stänger vi ordinarie verksamhet. Detta gäller även för våra fristående verksamheter.  

Vår utgångspunkt är att barn som har plats i förskola eller fritidshem bör ha minst fyra (4) veckors sammanhängande ledighet från gruppvistelse under ett kalenderår. Denna ledighet kan med fördel läggas under den period när den ordinarie verksamheten är stängd.

Ansök senast fredag 17 april.

Barnomsorg vecka 28-32

För er som har behov av barnomsorg under denna period finns möjlighet att ansöka om plats i sommaröppen verksamhet. I sommar bedrivs den på förskolan Diamanten. Det gäller både för fristående förskola/fritidshem och fritidshemmet Grenen vid behov. Verksamheten bedrivs till stor del med sommaranställda vikarier.

Tänk på att om ni har flera barn gör ni separat ansökan för varje barn.

Förutsättningar

Följande krav ska var uppfyllda för att barnomsorg ska beviljas vecka 28-32:

  • Barnet ska redan ha en placering i kommunal eller fristående verksamhet, förskola eller fritidshem. 
  • Ni måste ansöka om plats senast 17 april. Ansökan görs via e-tjänst.
  • Båda vårdnadshavarna arbetar eller studerar under den aktuella perioden. Det gäller även för barn som bor växelvis hos båda vårdnadshavarna. Det innebär att om en vårdnadshavare arbetar eller studerar vistas barnet hos den andra lediga vårdnadshavaren.
  • I ansökan ska intyg för arbete/studier bifogas. Ansökan utan intyg kommer inte att behandlas. Blankett för intyg hittar ni här i e-tjänsten eller på vår hemsida, se länk under Kontaktuppgifter - Frågor om e-tjänsten.
  • Ni som ska jobba men ännu inte fått ert schema från er arbetsgivare under dessa veckor kontaktar rektor förskola, se Kontaktuppgifter - Frågor om e-tjänsten

När ditt barn beviljats plats på sommaröppen verksamhet får du mer information kring praktiska frågor via Tempus. Kom ihåg att fylla i de aktuella tiderna för att vi ska kunna planera bemanningen.

Särskilda skäl

Om du bedömer att barnet har behov av plats i sommaröppen verksamhet av andra anledningar, görs ansökan om placering av särskilda skäl. Ansökan om plats av särskilda skäl ska göras senast 1 maj. Den sker via mejl eller telefonsamtal till rektor förskola, se Kontaktuppgifter - Frågor om e-tjänsten.  Beslut om eventuell placering av särskilda skäl fattas av rektor förskola.

 

Personuppgiftsansvarig

Kultur- och utbildningsnämnden
kommunen@bjurholm.se

Följande behövs för e-tjänsten

Du kommer att gå igenom följande steg:

Föregående Nästa